Liderlik Nedir?

adminBenim Dünyam1 Yorum18 Mayıs 2018

Liderliğin en basit tanımı Liderlik etkilemedir. Ne daha azı ne daha fazlası liderlik karşınızdaki insanları etkilemedir. Eğer sizinle temasa geçen insanları etkileyebiliyor iseniz. Siz bir lidersiniz. Etkileyemiyorsanız lider değilsinizdir.

Liderler mıknatıs gibidir. İnsanları çekerler insanları yanlarına alırlar. İnsanlar onlarla olmaktan zevk alır. Onlarla konuşmaktan zevk alır. Onlardan fikir alır. Liderler insanların aklına gelmeyenleri onlara söylerler. Yönlendirir. İnsanlara bir anlamda yol gösterir. Liderliğin 6 temel değeri var.

 • En önemli ve en öncelikli liderlerin bir karakteri olması gerekir. Liderler ilişkiler oyunun iyi kuran insanlardır.
 • Bilgi gereklidir
 • Sezgi gereklidir. Olmayanı görebilmek bir anlamda
 • Deneyim
 • Geçmişte elde edilmiş başarı
 • Yetenek ve Beceri

Liderliğin 2 Koşulu vardır

 • İstemek
 • Peşinize Takipci ekleyebilmek

Bu iki koşul olmassa olmazdır.

 

Peki Liderler ve Girişimciler Hayata Nasıl Bakarlar?

Bunu isterseniz bir anlatımla yapalım.

Türk hamamlarında Suyun Kaldırma Kuvveti Neden Yok?

Denir ki her ülke ve her insan kendini ötekiyle kimliklendirir. Yani Avrupa kimliğinin oluşumunda Müslüman Türklerin Büyük yeri var. O öteki O neyse ben o olmayanım. Mesala yunan kimliğinde Türk’ün çok özel bir yeri var. Türk neyse ben o olmayanım diye bir kimlik inşa ediyor.Buna tarihte öteki sorunu deniyor. ve bu çok önemli bir şey. Biz Türkler de çok temiz olduğumuzu, bütün Batılıların leş gibi pis olduğunu onların koktuğunu falan söyleriz sürekli olarak. Hepimiz gerçekleri biliyoruz ama öyle inanırız. Şimdi bir tane bir adam var. Bu adamı hepiniz tanıyorsunuz. Bu adam dünyayı değiştiren 100 kişiden birtanesi. Bu adam

Kürenin yüzölçümü ve hacminin formülünü buldu.

Bileşik makara, sonsuz ve hidrolik vidaları buldu.

Pi sayısının 3 artı1/7 ve 3artı10/71 arasında olduğunu buldu.

Bu adam sonsuz küçüklerin yolunu açtı, onu sonra Newton tamamladı.

Bu adam ilk denge prensiplerini buldu.

Kim bu? Arşimet.

Ama biz onu bir şeyiyle biliyoruz, suyun kaldırma kuvvetiyle.

Aslında o suyun kaldırma kuvvetini bulmadı.Onun bulduğu suya daldırılan bir nesnenin kendi hacmine eşit miktarda sıvı hacminin yerini aldığı. Yani demirle altının suyu taşırma miktarı farklıdır. Gümüşle altının farklıdır. Dolayısıylada oradan da o meşhur  tacı buldu.

Peki soru şu?

Marifet hamamdaysa hani hamama gitti de buldu ya binlerce yıldır milyonlarca Türk hamamlara gitti de niçin biz suyun kaldırma kuvvetini bulmadık?

Niye bulmadık?

Dünyanın başka yerlerinde de hamamlar vardı.

Niye onlar bulmadı?

Demek ki marifet hamamda değil.

Bir soru daha size.

Tarihin en büyük bilim insanı kimdir?

Tahmini olan var mı?

Arkadaşlar, Isaac Asimov şöyle der:

“Kimin 2 numarada olduğunu sorarsanız bu çok tartışılır ve muhtemelen bunun yanıtı yoktur, çok aday vardır. Ama kimin bir numara olduğunu sorarsanız soru gayet nettir, cevabı da nettir.”

Isaac Newton, tartışmasız dünyanın bir numaralı bilim insanıdır.

Size bir kitap tavsiye edeyim. “ En Etkin 100” Dünyayı değiştiren 100 kişi.

Bu 100 kişinin 1 numarası Hz. Muhammed, 2 numarası Newton, 3 Numarası İsa.

Newton, bu kadar önemli bir insan.

Newton işte herkes ona diyor ki, işte bir elma düştü ve Newton da buldu.

Değil mi? Hamam gibi.

Arkadaşlar, Newton yüksek matematiğin temelini attı.

Modern optiği kurdu. Bugün hala kullandığımız teleskoplar Newton prensibiyle çalışır. Hala! İlk teleskopu da o yaptı, aynalı teleskopu.

Hareket yasalarıyla modern fiziği başlattı.

Newton kütle çekimle astronomiyi başlattı.

Ama Newton 1665 veya 1666’da bir veba salgını oldu Newton öğrenciyken. Ve köylü köyüne gönderildi veba bulaşmasın diye. Newton, köyde otururken bir gece dolunay vardı. Bir elma yere düştü ve Newton kendine şu soruyu sordu. Elma yere düşüyorsa Ay neden düşmüyor? O gün bu soruya yanıt veremedi çünkü elinde yüksek matematik yoktu. Onu geliştirmesi gerekiyordu. Bu arada Ay, Dünya’ya düşüyor. Bunu da söyleyeyim size. Ay dünya’ ya düşüyorsa, Dünya elmayı ve Ay’ı nasıl kendine çekiyor? Newton işte bunu buldu ve dünya tarihini değiştirdi. Peki marifet elmada ise, elmalar sadece İngiltere’de mi yere düşüyor? Niye Çin’de ,  Japonya’da Türkiye’de düşmüyor? Düşüyorsa niye yer çekimini bulmuyorsunuz? Siz, ben, başkaları.

Çünkü arkadaşlar başarı, onu arzulayan ve ona hazır olana gelebilir. Başarı, aşk gibidir.

Ben olduğum yerde duruyorum, hiç dışarı çıkmıyorum, Bold Yazılımda oturuyorum sonra eve gidiyorum sonra yine ofise gidiyorum. Sonra yine eve gidiyorum kapıları kapatıyorum. Ve hayatımın aşkını arıyorum.

Bu mümkün mü?

Mümkün değil. Dışarı çıkmam, onun peşinde koşmam lazım. Başarıda öyle. Hayatınızın aşkını bulmak için dışarı çıkmanız gerektiği gibi başarı içinde arzulayacaksınız ve onun peşinde koşacaksınız. Newton hazırdı. Arşimet hazırdı. Bunun üzerinde çalışmıştı, onun için buldu.

Liderlik Nedir? Hakkında Yapılan Yorumlar

 1. Ceren dedi ki:

  Tebrikler hocam tek kelimeyle tebrikler insanların gizli kalmış duygularını açığa çıkarıyorsunuz. Yazılarınızı okudukca herşeyin aslında ne kadar kolay olduğunu anlıyorum.

Liderlik Nedir? Hakkında Yorum Yaz

Sponsor Reklam Sponsor Reklam Sponsor Reklam Sponsor Reklam